کاربردهای وازلین

وازلین یک محصول پتروشیمی و ترکیبی از هیدروکربن های نیمه جامد و تصفیه شده می باشد که دارای مصارف بهداشتی وصنعتی متنوعی است. چربی خاص موجود در وازلین باعث شده تا از آن به عنوان پایه اولیه برای تولید بسیاری از کرم ها و لوسیون ها استفاده شود. وازلین دارای خواص درمانی فروانی نظیر نرم کنندگی، پوشش دهندگی و تسریع بهبود زخمها و …. می باشد. وازلین بهداشتی با تشکیل یک لایه سطحی بر روی پوست سبب حفظ رطوبت آن می شود.

در زیر به چند نمونه از کاربردهای وازلین اشاره می کنیم

۱٫ جلوگیری از وارد شدن آب در گوش

هنگام شنا، می توانید پنبه را با کمی وازلین آغشته کنید و در سوراخ هر گوش قرار دهید تا رطوبتی داخل گوش نشود.

 

۲٫ از بین بردن ساییدگی

کسی که در هوای گرم زیاد راه می رود، می داند که ساییده شدن کشاله ران چقدر می تواند دردناک باشد. برای تسکین کافی است روی قسمت های آسیب دیده وازلین بمالید.

 

۳٫ با وازلین پوست خود را نرم کنید

اگر پوست شما بیش از حد خشک است و حالت ترک و پوسته پوسته روی آن ایجاد می شود، استفاده از وازلین می تواند مشکل شما را حل کند. این ماده با ایجاد یک لایه محافظ، رطوبت را روی پوست نگه می دارد و خشکی آن را از بین می برد. البته این ماده پوست را بیش از حد براق می کند و برای مصرف روزانه مناسب نیست و بهتر است شب ها استفاده شود. علاوه بر این، می توانید از آن برای رفع خشکی و ترک دست و پاشنه پا هم استفاده  کنید.

 

 

۴٫ با وازلین لب ها را مرطوب کنید

وازلین می تواند یک بالم لب (Lip Balm) قوی و موثر باشد و رطوبت را به لب های شما بازگرداند. با نوک انگشت، کمی وازلین بردارید و روی لب ها بمالید و چند دقیقه صبر کنید تا جذب شود و لب ها را نرم و مرطوب کند.

 

۵٫ مژه ها

قبل از خواب کمی وازلین به مژه ها بزنید تا مژه ها هم ضخیم تر و هم زود بلند شوند.

 

مراقبت از مو

 درمان موخوره : کمی وازلین به نوک موها بزنید و بگذارید ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بماند. وازلین موخوره ها را از بین خواهد برد.

برای حالت دادن به موها، مقدار کمی وازلین بین انگشت ها بمالید و به موها بزنید.

 ماسک مو : ۱ الی ۲ قاشق پر وازلین را با چند قطره روغن طبیعی ترکیب کنید و روی تمام موها بزنید و بعد از ۱ الی ۲ ساعت بشوئید. برای این که وازلین راحت تر از موها پاک شود، ابتدا با دستمال کاغذی کمی موها را خشک کنید و قبل از شستشو سِشوار بکشید.

  هنگام رنگ کردن مو : یکی از مشکلات رایج در رنگ کردن مو، آلوده شدن پوست اطراف سر و صورت به رنگ مو و لک شدن آن است که ممکن است تا چند روز هم از بین نرود. برای پیشگیری از این مشکل، اطراف صورت را که احتمال آغشته شدن آن به رنگ مو وجود دارد، با وازلین بپوشانید. وازلین مانع از رسیدن رنگ به سطح پوست شده و از لک شدن آن جلوگیری می کند.

مراقبت از ناخن

هنگام مانیکور : هنگام لاک زدن ابتدا کمی وازلین به کوتیکول ناخن بزنید تا مانع از رنگی شدن پوست هنگام لاک زدن شود.

مراقبت از کوتیکول ناخن : هر شب قبل از خواب کوتیکول ناخن را با وازلین کمی چرب کنید تا مانع از خشکی آن ها شود.

براق کردن ناخن ها : اگر مرتب روی ناخن ها وازلین بمالید به مرور زمان ناخن ها براق می شوند.

 

مصرف خانگی

براق کردن : وازلین براق بودن چرم های طبیعی یا مصنوعی مثل کیف و کفش را به آن ها باز می گرداند. ابتدا یک لایه نازک وازلین روی آن ها بمالید و بعد از چند ثانیه با دستمال تمیز و نرم پاک کنید. برای تمیز کردن سطوح چوبی مثل میز و مبل با دستمال به آن ها وازلین بمالید. وازلین هم سطوح چوبی را براق می کند و هم مانع از نشستن گرد و غبار روی آن ها می شود.

 برای زیپ لباس : اگر زیپ لباس گیر می کند کمی وازلین به آن بمالید تا راحت تر باز و بسته شود.

از بین بردن لکه های آرایشی : اگر لباس ها با رژلب یا کرم پودر لکه دار شده کمی به آن وازلین بزنید و مثل همیشه به روش عادی بشوئید.

ثبت ديدگاه