هیدروکینون

  هیدروکینون 

رنگ‌پذیری پوست به هموگلوبین، کاروتنوئید و ملانوسیت‌ها بستگی دارد و بیشترین تاثیر را ملانین بر رنگ پوست می‌گذارد. تغییرات رنگ پوست به دو شکل است؛ یا رنگ ذاتی و ژنتیکی است یا اکتسابی که در اثر مواجهه با نور خورشید بروز می‌کند. در نواحی مختلف بدن چون تراکم ملانوسیت‌ها یا سلول‌های حاوی ملانین تفاوت دارد، رنگ پوست ممکن است متفاوت باشد.

در اثر تحریکات درونی و بیرونی و افزایش سلول‌های رنگ‌‌ساز، لک‌های پوستی ظاهر می‌شود. عوامل مختلفی در این بین نقش دارد که از آن جمله می‌توان به اختلالات ژنتیکی، عفونت‌های موضعی، داروها، مواد‌شیمیایی، تغذیه و سوءتغذیه، بدخیمی‌های پوستی، اختلال‌های هورمونی، بارداری و… اشاره کرد. لکه های پوستی از دیرباز در بسیاری از انسان ها وجود داشته است. ملانین, از اسید آمینه تیروزین در اثر عمل آنزیم تیروزیناز در ملانوزوم سلول های ملانوسیت پوست، بوجود می آید. تجمع زیاد سلول های ملانین، باعث تیره شدن رنگ پوست و پیدایش انواع لکه های پوستی می شود.

 

 

هیدروکینون یک محصول جانبی از متابولیسم بنزن (که یک ماده سرطان زا می باشد) است. این ماده به عنوان یک آنتی اکسیدان سبب مهار اکسیداسیون آنزیماتیک تایروسین و در نتیجه مهار تولید ملانین می گردد که سبب کاهش لک ها و تیرگی پوست می­ گردد. از دیگر مشخصه های این ماده قابلیت نفوذ زیاد در داخل پوست به عنوان ضد رادیکال آزاد و روشن کننده و ضد التهاب می­ باشد.

   هیدروکینون معمولا زمانی استفاده می شود که علت ایجاد لکه های پوستی هورمونی نباشد،  به شدت به اکسیداسیون حساس بوده و از روش های مختلفی برای محافظت از آن استفاده می شود. 

عوارض مصرف هیدروکینون

عوارض جانبی هیدروکینون، خشکی و ترک پوست است.

استفاده مداوم از هیدروکینون، باعث ناراحتی های جدی پوستی از قبیل قرمزی، تحریکات پوستی، التهاب، سوزش و خارش می گردد.

پوست برخی افراد واکنش‌های شدیدتری مثل جوش، کهیر، اختلال در تنفس، ضعف، تورم صورت و زبان و درد در قفسه سینه نشان می‌دهد.

استعمال هیدروکینون باعث افزایش حساسیت های پوستی و مستعد نمودن پوست به حساسیت های جدید می­ شود.

مصرف هیدروکینون سبب افزایش آسیب های ناشی از اشعه خورشید می گردد.

هیدروکینون شانس ابتلا به سرطان پوست را افزایش می­ دهد.

کرم هیدروکینون حاوی سولفیت است که سبب واکنش حساسیت مثل آسم در برخی افراد می‌شود.

 

در موقع مصرف این نکات را رعایت کنید:

وقتی که برای اولین بار کرم هیدروکینون را استفاده می‌کنید باید حتما روی بخشی از پوست امتحان کنید که سالم است و ۲۴ ساعت منتظر بمانید. اگر پوست قرمز شد، دچار خارش شد یا تاول زد، نشان دهنده حساسیت است. اگر پوست واکنشی نشان نداد، می‌توانید پس از شستن و خشک کردن محل مورد نظر، کرم را روی آن ماساژ دهید.

بهتر است براى پیشگیرى از تحریکات پوستى شدید، از سفیدکننده هاى حاوى هیدروکینون ۴ درصد استفاده کنید.

براى از بین بردن یا کم رنگ کردن ضایعات و لکه هاى پوستى مى توانید از غلظت هاى کمتر از ۲ درصد استفاده نمایید.

 

ثبت ديدگاه