ناخن بخشی از پوست

ناخن

ناخن یکی از اجزای پوست است ، سایر اجزای پوست عبارتند از:

۱- فولیکول مو و مو

۲- غدد عرق

۳- غدد سبابه

 

  ساختار ناخن

۱- صفحه اصلی یا پلاک ناخن ، این قسمت همان سطح رویی ناخن راتشکیل می دهد که بیشتر در معرض دید قرار دارد.

۲-چینِ ناخن ، پوستی که از سه طرف ناخن را احاطه کرده است.

۳-بستر ناخن ، پوستی که در زیر صفحه اصلی ناخن قرار دارد.

۴-کوتیکول cuticle  ، بافتی که صفحه ناخن را در قاعده ناخن می پوشاند.

۵-بافت زایشی matrix ،ناحیه ایی است که زیر کوتیکول قرار دارد و رشد ناخن از آن قسمت صورت می گیرد.

۶-لانولا lunula ، قسمت هلال شکل سفید رنگی که در قاعده ناخن قرار دارد.

هم چنین بخوانید :

تاثیر تغذیه بر ناخن

شکل ظاهری ناخن ها

 

ناخن به طور طبیعی ۰٫۱ میلی متر در روز و یا ۳ میلی متر در ماه رشد می کند. بخش عمده ساختار صفحه ناخن از کراتین که در داخل یک ماتریکس پروتئینی قرار گرفته ، تشکیل شده است . این ماده همان پروتئینی است که در مورد پوست نیز وجود دارد ، ولی در ناخن شکل دیگری از کراتین به نام کراتین سخت که از نظر ترکیب شیمیایی شباهت به شاخ حیوانات دارد موجود است .این نوع کراتین دارای سولفور خیلی زیادتر نسبت به کراتین پوست است مواد معدنی با درصد های مختلف گزارش شده است. عناصر مختلف مثل گوگرد ،کلسیم ،آهن ،مس و… ،در ناخن یافت می شود.بررسی ها نشان می دهد که کلسیم کمتر از ۱%در ناخن یافت می شود و کمبود این عناصر تاثیر خاصی بر استحکام ناخن ندارد.محتوای آب ناخن ۱۰-۳۰% است.برخی مواد چرب مثل اسکوالن و کلسترول نیز به میزان ۵% در صفحه ناخن یافت می شود.خاصیت ارتجاعی که در ناخن وجود دارد به علت وجود فسفولیپیدهاست که ترکیبات چربی حاوی پلی ساکارید ها و پروتئین ها هستند.

فسفولیپیدها از اجزای اصلی غشاء سلولی هستند آب می تواند به راحتی به درون ناخن نفوذ کند (حتی بیشتر از پوست)و به همین علت تماس مکرر ناخن با آب و مواد پاک کننده سبب خشکی و شکنندگی ناخن می گردد. سختی و قدرت ناخن نه تنها به ترکیبات آن بلکه به شکل ناخن نیز بستگی دارد . حالت تحدب در ناخن باعث می شودکه ناخن از قدرت بیشتری نسبت به حالت صاف و تخت برخوردار گردد.

By | ۱۳۹۷-۹-۱۱ ۰۸:۴۴:۱۷ +۰۳:۳۰ اسفند ۲۱ام, ۱۳۹۶|آموزشی, استون, تحقیق و توسعه, دانستنی های پوستی, مقالات پوستی|دیدگاه‌ها برای ناخن بخشی از پوست بسته هستند