تاثیر شوینده ها بر روی پوست ( بخش اول )

/, تحقیق و توسعه, دانستنی های پوستی, مقالات پوستی/تاثیر شوینده ها بر روی پوست ( بخش اول )

تاثیر شوینده ها بر روی پوست ( بخش اول )

تاریخچه پاک کننده ها 

آشنایی با صابون به عنوان اولین پاک کننده به قرن ها پیش برمی گردد، ولی رشد جمعیت و توجه انسان به بهداشت موجب شد که تولید صابون با منشأ طبیعی جوابگوی مصرف نباشد. در نتیجه از اوایل قرن نوزدهم میلادی مواد شوینده مصنوعی به نام دترجنت وارد بازار شد و استفاده از آن پس از جنگ جهانی دوم گسترش یافت.

اولین ماده ای که به عنوان شوینده ساخته شد، صابون بود. از عمر صابون صدها سال می‌گذرد. آخرین دستگاه های کشف شده صابون، مربوط به ۲۰۰۰ سال پیش است، ۷۰۰ سال است که صابون‌سازی به طور صنعتی و به مقادیر زیاد ساخته می‌شود و ۲۰۰ سال است که ساخت آن ، متحول گشته و به صورت کلاسیک و مدرن در آمده است.

پاک کننده­ ها ( detergents)

به ترکیباتی که علاوه بر انحلال و پخش در‌ آب قدرت پاک کنندگی آن را افزایش ‌دهند دترجنت گفته می‌شود. این ترکیبات پاک کننده هایی هستند که ساختارشان با صابون متفاوت است اما در توانایی تشکیل امولسیون با روغن ها و سوسپانسیون کردن چرک ها با صابون ها مشترک هستند. انواع طبیعی پاک کننده‌ها مثل صابون، گل سرشور و غیره از زمانهای قدیم مورد استفاده قرار گرفته‌اند ولی آنچه که امروز به نام دترجنت مصرف می‌شود به صورت صنعتی و کاملا شیمیایی می­باشد.

کف کردن صابون ها در آبی که املاح کلسیم و پتاسیم داشته باشد به تأخیر می‌افتد در نتیجه این املاح باعث کاهش قدرت پاک کنندگی می‌شوند. در حالی که این مشکل به علت فرمول خاص دترجنت ها تا حدود زیادی برطرف شده است

اجزای شیمیایی یک پاک کننده بطور کلی به دو دسته تقسیم میشود :

 اجزای اصلی

   سورفاکتانت‌ها ( به عنوان عامل خیس کننده عمل کرده کشش سطحی آب را کم می‌کنند در نتیجه آب بهتر وارد بافت الیاف می‌گردد. این مواد همچنین ذرات کثیف و آب را به یکدیگر اتصال می‌دهند. )

 اجزای کمکی

   سازنده‌ها (پرکننده‌ها )

افزودنی­ها( برای افزایش مرغوبیت و دادن خواص جدید به محصول استفاده می شوند.)

 

سازنده‌ها چیست ؟ 

نقش اصلی در پاک کننده‌ها را دارند و عامل جدا کنندگی هستند. سازنده‌ها، یون‌های منیزیم و کلسیم موجود در آب سخت را به شکل یون‌های بزرگ محلول در آب درمی‌آورند, همچنین مواد سازنده خاصیت قلیایی در آب ایجاد می‌کنند و مانع از نشست مجدد لکه‌ها می‌شوند. امروزه بیشترین سازنده‌های متداول مورد استفاده، پلی‌فسفات‌ها هستند.

پاک کننده‌ها دارای مواد دیگر مختلفی از قبیل براق کننده‌ها، عطرها، عوامل ضد خوردگی، آنزیم‌ها، نرم‌کننده‌ها، خوشبو کننده‌ها و مات کننده‌ها.

خواص کلی شوینده ها

۱- جذب

 شوینده های غیرقطبی یا آب گری

شوینده های قطبی یا آبدوست

۲- کشش سطحی

۳- میسل ها: میسل ها توده های کروی هستند که در یک کلویید مایع پراکنده‌اند و قسمت درونی آن ها هیدرو کربنی است. میسل‌ها اشکال مختلفی دارند مثل کره واستوانه وصفحه‌ای. این که یک میسل چرا کروی ویا چرا استوانه‌ای است بستگی به شرایط محیط و نوع ماده فعال سطحی دارد.

 

۴- مرطوب کردن ذرات جامد

۵- پراکنده سازی/ متراکم سازی ذرات جامد

۶- کف کنندگی/ کف زدایی

۷- امولسیون کنندگی/ امولسیون زدایی

 

ثبت ديدگاه