ساخت کرم، لوسیون و پماد به صورت سرد  ( بخش اول )

/, ساخت کرم، لوسیون و پماد, کرم سازی, مقالات/ساخت کرم، لوسیون و پماد به صورت سرد  ( بخش اول )

ساخت کرم، لوسیون و پماد به صورت سرد  ( بخش اول )

ساخت کرم، لوسیون و پماد به صورت سرد  ( بخش اول )

از آنجا که به دلیل محدودیت فضای کاری و امکانات در مراکز غیر صنعتی همچون داروخانه امکان ساخت پماد و کرم به صورت گرم غیر ممکن و یا با مشکلات عدیده ای همراه است، لذا روشهای ساخت پماد و کرم بصورت سرد ضرورت پیدا کرده است.برای ساخت پماد و کرمهای ترکیبی به صورت سرد لازم است به طور جدی به چند نکته اساسی دراین خصوص توجه شود.

۱-انتخاب یک کمک پایه کارآمد، متناسب با ماده موثره انتخابی جهت انحلال یا لویگه نمودن مواددارویی. به نحوی که مواد موثره دارویی رابتوان درحلال مناسبش خوب حل و یا باز نمود سپس آنرا به پایه کرم یا پماد اضافه کرد.

۲-انتخاب یک پایه کرم و یا پایه پماد کارآمد و مناسب جهت ساخت کرم یا پماد.

۳-انتخاب مواد موثره دارویی اورجینال و سالم.

همانگونه که می دانید اهمیت انتخاب یک پایه خوب جهت ساخت پماد یا کرم کمتراز اهمیت ماده موثره نیست، چرا که اگر ماده موثره توسط یک حامل خوب به محل اثرش نرسد، عملاً پروسه درمان ناموفق مانده ونتیجه مثبتی حاصل نمی شود. متاسفانه هنوز هم بسیارند همکارانی که به انتخاب پایه جهت ساخت پماد یا کرم توجه چندانی ازخود نشان نمی دهند.

استفاده از پایه های غیرکارآمد وغیر حرفه ای گاهی صدمات غیرقابل جبرانی را به بار می آورد،وعلاوه براتلاف وقت وصرف هزینه موجبات تشدیدبیماری رانیزفراهم می آورد.

دراینجا قصد داریم بطور مفصل به ویژگیهای یک پایه خوب جهت ساخت کرم یا جهت ساخت پماد به صورت سرد بپردازیم.

همانطور که پیشتر گفته شد، تفاوتهای زیادی بین کرم وپماد وجود دارد و حوزه عمل وفعالیت کرمها و پمادها را نیز مشخص کردیم، حال باید بدانیم که پایه های ساخت کرم و پماد نیز با هم فرق داشته و دارای عملکرد متفاوتی هستند، حتما برای ساخت کرمها باید کرم پایه و برای ساخت پمادها از پایه پماد استفاده نمود.

  ویژگی های یک کرم پایه خوب وکارآمد چیست؟

دارای قدرت انحلال موادموثره دارویی باشد.

یک پایه کرم باید بتواند به راحتی مواد موثره دارویی را که به منظوری خاص به آن افزوده می شود را درخود حل نموده و آنرا به محل اثرش در قسمتهای پایین تر پوست برساند.درنتیجه کرمهایی که قادر نیستند مواد افزوده شده را درخود حل نمایند و بافتی همگن پس از مخلوط نمودن مواد موثره با کرم بوجود نمی آید و یا کرم دوفاز می شود، اصلاً مناسب ساخت کرمهای سرد نیستند. این نوع کرمها از HLB مناسبی برخوردار نیستند لذا با افزودن بعضی مواد دارویی مثل سالیسیلیک اسید، رزورسینول، هیدروکینون و… به سرعت تغییر رنگ داده و یا دوفاز می شوند، باید بدانیم که کرم های هدف دار متناسب با نوع و میزان مواد موثره بکار رفته در آن حلالیت دارند لذا برای مواد موثره دارویی دیگر مناسب نیستند و نباید از آنها برای ساخت کرمهای دیگر استفاده نمود، باافزودن مواد موثره دیگر بخصوص با PH اسیدی یا قلیایی بالانس فاز آبی و فاز چربی بهم می ریزد و کرم دو فاز و غیر قابل استفاده خواهد شد. یک کرم پایه خوب قادراست هر گونه ماده افزودنی شما را (خواه محلول درآب باشد و خواه محلول درروغن) با هر PH که باشد را به راحتی درخود حل و جزئی از خود نماید، بدون آنکه کمترین تغییری در ساختمان ، بافت و رنگ فرآورده ایجاد گردد.

 دارای جذب آب به مقدارزیاد باشد.

اصولاً کرم های هدفدار که دارای مواد موثره مشخصی هستند برای پوستهای خاصی نیزساخته می شوند، لذا جذب پوستی آنها متناسب با نوع پوست و میزان مواد موثره کرم می باشد. اما کرم های پایه که کرم های بدون هدف هستند ازاین امتیاز برخوردارند که ما می توانیم باافزودن مواد موثره به آن هدفدارش کنیم ونیز با افزودن هر مقدار آب اضافه به کرم، آن کرم را برای پوست دلخواهمان (چرب ، خشک ، معمولی) مناسب نمائیم. همچنین قابلیت جذب آب در کرم های پایه امکان ساخت لوسیون و شیر را نیز به ما می دهد به نحویکه هرچه بیشتر به کرم آب اضافه کنیم محصول بدست آمده دارای بافتی کم چرب تر و رقیق تر می شود تا جایی که ابتداء کرم تبدیل به لوسیون می شود و اگر به همین ترتیب به کرم آب اضافه شود به جایی می رسد که کرم به شیر تبدیل شده بدون آنکه دو فاز گردد. این حالت درکرم های پایه باید وجود داشته باشد تا ما بتوانیم برای انواع پوستها فرآورده پوستی متناسب با نوع آن پوست را بسازیم، به طور قطع کرم هایی که فاقد این ویژگی باشند برای استفاده در پروسه ساخت کرم های سرد قابلیت ندارند. همچنین این ویژگی کرم های پایه کارآمد و خوب به ما امکان افزودن هرمیزان مواد موثره محلول درآب را خواه شیمیایی باشد و خواه گیاهی ، حیوانی ، معدنی و… را می دهد.

ادامه دارد …

By | ۱۳۹۷-۸-۲۲ ۱۳:۴۶:۲۶ +۰۳:۳۰ دی ۲۳ام, ۱۳۹۶|آموزشی, ساخت کرم، لوسیون و پماد, کرم سازی, مقالات|۳ Comments

۳ Comments

 1. ستاره دی ۲۷, ۱۳۹۶ در ۷:۲۵ ق.ظ - پاسخ دادن

  با سلام
  من یه سوال داشتم اگه ممکنه راهنمایی کنید متشکرم
  پوست دست من خیلی خشکه وپوسته پوسته میشه نوک انگشتانم هم حالت ترک خوردگی پیدا میکنه
  ممکنه که یه ترکیب به من بگید که با کرم پایه درست کنم ومشکلم رفع بشه…چون کرمهای مرطوب کننده معمولی جواب نمیده

 2. درب اتوماتیک شیشه ای بهمن ۴, ۱۳۹۶ در ۷:۲۹ ق.ظ - پاسخ دادن

  سپاس و قدردانی از اشتراک گذاری خوبتون .
  خسته نباشید.

  • کارشناس سایت بهمن ۴, ۱۳۹۶ در ۱۰:۵۹ ق.ظ - پاسخ دادن

   خرسندیم که مطالب، مورد توجه شما قرار گرفته است.

ثبت ديدگاه