ساخت کرم، لوسیون و پماد به صورت سرد  ( بخش چهارم) 

/, تحقیق و توسعه, ساخت کرم، لوسیون و پماد, کرم پایه, کرم سازی, مقالات/ساخت کرم، لوسیون و پماد به صورت سرد  ( بخش چهارم) 

ساخت کرم، لوسیون و پماد به صورت سرد  ( بخش چهارم) 

ساخت کرم، لوسیون و پماد به صورت سرد  ( بخش چهارم) 

حال که ویژگی های اصلی یک کرم پایه خوب برای ساخت انواع کرم، لوسیون و شیرها را بررسی کردیم، دراینجا ویژگی های یک پایه پماد خوب و کارآمد را بررسی می کنیم.

 ویژگی های یک پایه چرب خوب و کارآمد برای ساخت انواع پماد چیست؟

اگر تمامی مواد موثره دارویی که در درمان بیماری های پوستی که درناحیه بیرونی پوست عارض می شوند، چرب یا محلول درچربی بودند، بدون شک نیازی به وجود یک پایه پماد نبود یا اگر بود وازلین بهترین پایه می توانست باشد، ولی همانطور که می دانید بسیاری ازمواد موثره محلول در آب هستند و امکان نگهداری آنها در سطح پوست بدون حضور یک پایه وجود ندارد، ابتداء باید مواد موثره محلول درآب را در آب حل نموده و یا در یک کمک پایه مناسب لویگه نمود سپس به پایه پماد اضافه تا بتوان آنرا در سطح پوست پخش و نگهداری کرد.

از دیرباز تاکنون محققین بسیاری درعلم داروسازی و شیمی سعی نموده اند تا پایه ای مناسب را برای این مهم بسازند که اسرین یکی ازاین دستاوردها بوده است، اسرین که یک پایه چرب است ازمواد چرب دیگری مانند: وازلین، لانولین،کلسترول و… تشکیل یافته است، درحقیقت با اضافه نمودن موادی دوقطبی و آب دوست به وازلین سعی شده است امکان امتزاج موقت آب و چربی را فراهم آورند، دراسرین بیش از۹۰ درصد آنرا چربی وازلین تشکیل می دهد،مواد بکار رفته دراسرین ( جهت آب دوست نمودن آن ) علاوه براینکه مشکلاتی ازجمله آلرژی زایی را درپی دارند، خود به تنهایی نوعی ماده موثره محسوب می شوند که گاهی با مواد موثره اضافه شده درفرمول تضاد نشان داده و مشکلاتی رابوجود می آورند،متاسفانه سالهاست که از اسرین به عنوان پایه کرم ها نیز استفاده می شود بدون آنکه به عدم جذب پوستی آن توجه شود! هنوز هم بسیارند کسانی که براین باورند که روغن ها و مواد موثره را می توان بدون دخالت پایه ای حمل کننده به طبقات پائینی پوست منتقل نمود، و بر همین اساس امروزه روغن ها و عصاره های فراوانی را بصورت خالص به مردم می فروشند، که فقط می توانند برسطح پوست تاثیر گذارباشند. 

یک پایه خوب و کارآمد برای ساخت انواع پمادها باید دارای ویژگی های ذیل باشد:

 دارای قدرت جذب آب باشد.

این قابلیت در یک پایه جهت ساخت پماد به ما امکان اضافه نمودن مواد موثره محلول درآب را می دهد و نیز وجود آب در پمادها باعث هیدراته شدن پوست و درنتیجه بالا رفتن تاثیر گذاری مواد موثره بر پوست می گردد. باید توجه داشت که دراین قسمت آب یا مواد محلول درآب فقط به دیگر اجزاء چرب تشکیل دهنده پماد می چسبند، و درحقیقت فقط یک نوع مخلوط صورت گرفته است، دراین گونه مخلوط ها امتزاج آب با چربی خیلی پایدار نیست و چنانچه محصول نهایی درمحیط گرم یا درمحیط های خیلی سرد قرار بگیرند احتمال جداشدن آب ازچربی وجود خواهد داشت.

 

  دارای بافتی نرم ولطیف باشد.

برای آنکه بیمار یا مصرف کننده پمادهای ساختنی با میل و اشتیاق پروسه درمان را ادامه دهد و محدودیتی درمصرف داروهای ساخته شده نداشته باشد، باید پایه پماد انتخابی ما دارای مولکول های ریز و نرم باشد، تا به راحتی در سطح پوست پخش شده و چربی مزاحم ازخود باقی نگذارد. پرچرب بودن و چسبندگی بعضی ازپمادها باعث بی رغبتی بیماران شده و چون بیماران در هنگام مصرف آن احساس بدی دارند، پس از چند نوبت استفاده از پماد، مصرف آن را قطع می نمایند، لذا انتخاب یک پایه کم چرب یا دارای چربی ریز مولکول یک انتخاب برتراست.

 قابلیت اختلاط با انواع پایه های چرب و پمادهای دیگر را داشته باشد.

یک پایه پماد خوب باید بتواند به هر میزان که لازم باشد با پایه های چرب، پمادها و روغن ها ( معدنی ، گیاهی ، حیوانی و… ) قابل امتزاج باشد. گاهی لازم است که علاوه بر افزودن مواد موثره محلول در آب مواد موثره ای را به پایه پماد اضافه کنیم که محلول در چربی هستند، به نحوی که ابتداء ماده موثره را در یک کمک پایه چرب حل و یا لویگه نمائیم و سپس به پایه پماد اضافه کنیم.

 

ادامه دارد … 

ثبت ديدگاه