ساخت کرم، لوسیون و پماد به صورت سرد  ( بخش دوم )

/, ساخت کرم، لوسیون و پماد, کرم سازی, مقالات/ساخت کرم، لوسیون و پماد به صورت سرد  ( بخش دوم )

ساخت کرم، لوسیون و پماد به صورت سرد  ( بخش دوم )

ساخت کرم، لوسیون و پماد به صورت سرد  ( بخش دوم )

  ازدیگر ویژگی های یک کرم پایه خوب وکارآمد چیست؟

قابلیت اختلاط با انواع پایه های چرب و روغن ها راداشته باشد.

یک کرم پایه خوب باید بتواند به هرمیزان که لازم باشد با پایه های چرب، دیگرکرم ها و پمادها و روغن ها (معدنی ، گیاهی ، حیوانی ) و… قابل امتزاج باشد، به نحوی که هرچه بیشتر چربی به آن اضافه شود بافتی چرب تر پیدا کند بدون آنکه دو فاز گردد.گاهی لازم است که علاوه برافزودن مواد موثره محلول درآب مواد موثره ای را به کرم اضافه کنیم که محلول درچربی هستند و باید در یک کمک پایه چرب حل و یا لویگه نمائیم؛ و سپس، به پایه کرم اضافه کنیم. در این صورت نباید کرم
دو فاز و غیر قابل استفاده گردد؛ علاوه براینکه در اینصورت، فرآورده برای پوست های خشک مناسب می گردد.

 

 دارای قدرت انتقال سریع مواد موثره دارویی به طبقات زیرین (محل اثردارو ) باشد.

با افزودن مواد موثره یا هر ماده دیگری به کرم پایه مسلماً تعادل فاز آبی و فاز چربی کرم بهم می خورد و کرم سنگین تر می شود، اگر کرم پایه انتخابی دارای قدرت جذب پوستی بالا نباشد نمی تواند مواد موثره را به محل اثرش برساند. درواقع یک کرم پایه خوب باید خودش قادر باشد به راحتی وارد طبقات پائین تر پوست شود تا بتواند مواد افزوده شده به آنرا نیز به بخشهای دیگر پوست برساند.

 دارای عدم تضاد با انواع مواد موثره دارویی باشد.

تضاد دارویی یکی ازمباحث مهم در داروسازی می باشد؛ همانگونه که قبلاً گفته شد، درکرم های هدفدار (کرم های دارای مواد موثره) متناسب با هدف تعیین شده، ازمواد موثره گوناگونی استفاده می شود. حال اگر از کرم های هدفدار به عنوان پایه ساخت کرم های ترکیبی استفاده شود، احتمال تضاد و ناسازگاری مواد موثره موجود در کرم با مواد موثره افزودنی وجود دارد و چون مواد موثره موجود در کرم های هدفدار توسط  کارخانجات سازنده در قالب فرمولهایی محرمانه ساخته می شوند و برای سازندگان کرم های ترکیبی ناشناخته هستند. لذا احتمال بروز ناسازگاری مواد موثره موجود درکرم های هدفدار با مواد موثره مورد نظر وجود دارد. اما در کرم های پایه ای که فقط به منظور ساخت کرم های ترکیبی ساخته شده اند، اصولاً هیچ ماده موثره شیمیایی و یا… که موجب ناسازگاری و واکنش با مواد موثره دیگر گردد وجود ندارد. درحقیقت اینگونه کرم ها، کرم های بی هدفی هستند که با افزودن مواد موثره به آنها هدفدار می شوند.

حال اگر درانتخاب مواد موثره دارویی دقت لازم صورت نگیرد، و از دو یا چند ماده موثره در فرمولاسیون استفاده گردد که دارای تضاد و ناسازگاری با یکدیگر باشند، مسلماً درپروسه درمان تاثیر منفی گذاشته و ممکن است باعث ایجاد عوارض پوستی نیز گردد. با این وجود و با توجه به موارد فوق؛ اگر پایه کرم درست انتخاب شده باشد، محصول نهایی نباید دو فاز گردد. کرم های مرطوب کننده ( که متاسفانه امروزه درقوطی های ۱۰۰۰ میلی لیتری تحت عنوان کرم پایه عرضه می گردند) خود ازجمله کرم های هدفدار هستند که ازآن ها نمی توان دربسیاری از فرمولهای داروهای ترکیبی جلدی استفاده نمود؛ که لازم است، در هنگام انتخاب پایه کرم به این مهم توجه گردد.

 

 شستشو شونده با آب باشد.

از آنجا که پوست های بیمار و تحت درمان اصولاً پوست هایی آسیب دیده و حساس هستند، می بایست تا جایی که ممکن است اینگونه پوستها را با مواد پاک کننده مثل صابون یا مایع دستستشویی و… درگیر نکرد. چرا که دراینگونه پوستها، لایه چربی حفاظتی پوست ازبین رفته و غدد چربی پوست کمتر قادرهستند تا چربی مورد نیاز سطح پوست را تامین کنند و درحقیقت PH پوست نیز تغییرکرده است، ازطرفی هرچند ساعت یکبار برای تجدید مصرف داروهای جلدی نیازاست تا بقایای بجا مانده از کرم های قبلی و نیز آلودگی های ایجاد شده ازطریق هوا و… را ازسطح پوست بزدائیم، اگر برای پاک کردن از صابون و مواد پاک کننده دیگر که اصولاً دارای PH های قلیایی و یا اسیدی هستند استفاده کنیم عملاً به پوست های حساس و بیمار آسیب وارد کرده ایم. بنابراین باید یک پایه کرم خوب شستشو شونده با آب باشد تا بتوان قبل از تجدید مصرف دارو  با آب خالی پوست را شستشو داده بدون آنکه پوست با مواد پاک کننده مضر درگیر شود.

 

 فاقد هرگونه آلرژی زایی باشد.

یکی از مشکلات فرآورده های آرایشی و بهداشتی و حتی دارویی که از مواد شیمیایی و یا ازبعضی مواد گیاهی و… استفاده می کنند، آلرژی زا بودن آنها است. در اکثر کرم های هدفدار از مواد شیمیایی، گیاهی ، حیوانی و… استفاده می شود. به خصوص اکثر این نوع کرم ها دارای PH خنثی و ثابتی نیستند. ازطرفی دیگر، پوستهای بیمار و آسیب دیده که بسیار حساس و شکننده شده اند وقتی در معرض تماس با اینگونه مواد قرار داده می شوند، به شدت واکنش نشان داده و با نمایش حالت هایی همچون قرمزی، خارش و… نارضایتی خود را از برخورد بامواد مذکور نشان میدهند. لذا باید جدا سعی شود ازکرم های هدفدار جهت ساخت کرم های ترکیبی اجتناب نمود. یک کرم پایه خوب باید از موادی ساخته شود که تماماً منشاء طبیعی داشته باشند و بدون هرگونه آلرژی زایی باشند ( دارای فرمول هیپوآلرژیک باشند).

ادامه دارد …

ثبت ديدگاه