« روغن کرچک »

روغن کرچک 

روغن کرچک نوعی روغن نباتی است که از دانه‌های گیاه کرچک به‌دست می‌آید. این روغن موارد استفاده‌ی زیادی داشته و در بسیاری ازفرآورده ها از شوینده ها گرفته تا رنگ ها استفاده می شود  و ترکیب بی‌نظیری دارد. ریــسینولئیک اســید حــدود ۸۰% ترکیبــات روغــن کرچک را تشکیل می دهد همچنین اسیدهای چرب غیـر اشـباع مانند اولئیک اسید و لینولئیک اسید درصـد بـالاتری نـسبت بـه سایر اسیدهای چرب موجود در روغن دارند که باعث می شـود پایداری اکسیداتیوی روغن کرچک بالا باشد و به عنوان عامـل روان کننده و پوشش دهنده استفاده شود.

میوه کرچک به صورت کپسول کروی و خاردار متمایل به سبز (قرمزیا ارغوانی) می باشد که در هنگام رسیدن سخت و شکننده می شود و دانه ها به شکل بیضوی پهن و به شکل دانه های لوبیا و دارای پوسته ای براق می باشند. که درون آنها یک مغز کرم یا سفید بسیار روغنی قرار دارد. روغن کرچک یک مایع زرد رنگ بسیار کم رنگ و بی رنگ با طعم مشخص و بویی نامطبوع است که از فشار دادن دانه های کرچک به روش پرس سرد بدست می آید.

 

نقطه جوش آن ۳۱۳ درجه فارنهایت و ۵۹۵ درجه سانتی گراد می باشد و چگالی آن ۹۶۱ کیلوگرم بر متر مکعب می باشد. روغن کرچک و مشتقات آن در ساخت صابون ها، روان کننده ها، مایعات هیدرولیک و ترمز، رنگ پوشش ها، جوهر، پلاستیک مقاوم در برابر سرما، واکس و غیره استفاده می گردد.

رسینولیک اسید موجود در روغن کرچک تاثیرات آنتی باکتریال و ضدقارچی بسیار زیادی دارد به طوری که باعث می شود هیچ گونه قارچ و باکتری ای در پوست سر توانایی زندگی نداشته باشند؛ همچنین این روغن باعث ضخیم شدن موها می شود و همین مسئله می تواند عامل کاهش ریزش موی سر شود..

از روغن کرچک برای درمان بیماری‌های زیادی نیز استفاده می‌شود که عموما مشکلات گوارشی هستند. روغن کرچک در روده‌ی کوچک به اسید ریسینولئیک تجزیه می‌شود که پروسه‌ی گوارش را در روده‌ها تسریع می‌کند. گفته می‌شود روغن کرچک دارای فواید بالقوه‌ای برای پوست است و گاهی برای درمان مشکلات گوناگون پوستی مانند پسوریازیس و آکنه به کار می‌روند.روغن کرچک با دارا بودن اسید ریسینولئیک و چند اسید چرب دیگر، خواصی دارد که آن را محصول مناسبی برای مراقبت از پوست، مخصوصا پوست صورت می‌کند.

 

کاربرد روغن کرچک در حفاظت از پوست  

آکنه: خواص ضد میکروبی و ضد التهابی روغن کرچک باعث شده که در کاهش آکنه موثر باشد. اسید ریسنولئیک تولید شده توسط روغن کرچک می‌تواند رشد باکتری‌های مولد آکنه را مهار کند.

  بافت پوست: روغن کرچک، سرشـار از اسیدهای چرب دیگری است که می‌تواند نرمی و لطافت پوست را افزایش بدهد.

  رنگ پوست چهره: اسیدهای چرب موجود در روغن کرچک همچنین می‌توانند رشد بافت سالم پوست را تقویت کرده و برای یکنواخت کردن رنگ پوست مفید باشند.

  پوست حساس: روغن کرچک، تقریبا غیر کومدوژنیک است، یعنی احتمال اینکه چربی آن باعث مسـدود شدن حفره‌های پوستی شود بسیار پایین بوده و به همین دلیل برای استفاده‌ی پوست‌های حساس که مستعد ابتلا به جوش‌های سر سیاه هستند، مناسب است.

  ارزان قیمت بودن: محصولات مراقبت از پوست و بویژه کرم‌ها و لوسیون‌های مخصوص صورت، معمولا گران قیمت هستند. اما روغن کرچک نسبتا ارزان قیمت است و از نظر خاصیت و تاثیرگزاری با بسیاری از این محصولات، برابری می‌کند.

  ضد التهابی: هم روغن کرچک و هم اسید ریسینولئیک دارای خواص ضد التهابی هستند که باعث می‌شود برای درمان پوست‌های حساس و ملتهب مفید باشند.

  ضد میکروبی: روغن کرچک می‌تواند با  دور کردن پاتوژن‌های مهاجم (باکتری‌های بیماریزا)، از پوست در برابر عفونت‌های باکتریایی محافظت کند.

  مرطوب کنندگی: روغن کرچک حاوی تریگلیسرید است که به حفظ رطوبت پوست کمک کرده و برای درمان خشکی پوست مناسب است.

  آبرسانی: روغن کرچک می‌تواند رطوبت را از هوا گرفته و به پوست برساند و در نتیجه پوست را هیدراته نگه دارد.

  پاک کنندگی: تریگلیسرید موجود در روغن کرچک برای زدودن آلودگی‌های روزمره از روی پوست مناسب است.

 

عوارض جانبی

  از عوارض جانبی روغن کرچک اسهال و درد شکم است.

  دانه های گیاه کرچک دارای۲/۸ تا ۳ درصد مواد سمی است که خوردن۲/۵تا ۲۰ دانه آن ممکن است باعث مرگ انسان شود.

 

موارد منع مصرف

روغن کرچک در بیماری های التهابی حاد روده، انسداد روده، آپاندیست و دردهای شکمی با منشأ ناشناخته نباید مصرف شود. همچنین مصرف آن در دوران بارداری، شیردهی و در اطفال زیر ۱۲ سال نیز توصیه نمی شود.

 

ثبت ديدگاه