در مورد لکه های پوستی بیشتر بدانیم

خانه/آموزشی, خبری/در مورد لکه های پوستی بیشتر بدانیم

در مورد لکه های پوستی بیشتر بدانیم

قبل از اینکه به دنبال درمان معجزهآسای لک باشیم، اول باید در مورد دلیل بروز لک بدانیم. سلولهای ملانوسیت پوست وظیفه ساختن ماده ملانین را دارند. برحسب میزان ملانین، پوست سفید، سبزه یا سیاه میشود. در یک فرد ممکناست بخشی از پوست بدن دچار کاهش یا افزایش میزان ملانین شود که باعث بروز لکهای تیره یا سفید خواهد شد. لکها برحسب اینکه سفید باشند یا تیره و دلیل بروز آنها درمانهای مختلفی دارند. گرچه میزان شیوع لکهای ناشی از نورآفتاب بیشتر است اما لکهای سفید هم وجود دارد و مهمترین علت بروز )یا برص است. برص یک اختلال خودایمنی است که در آن سیستم دفاعی vitiligo( این لکها بیماری ویتیلیگو بدن علیه سلولهای ملانوسیت پادزهر ترشح میکند و آنها را از بین میبرد. سوال:آیا این لکه های سفید درمان می شوند؟ درمان بیماریهای خودایمنی یا اتوایمیون معمولا آسان نیست. در بیماری برص، لکهای سفید، کوچک و بزرگ، متعدد و قرینه روی پوست دیده میشود که هیچ سوزش، خارش یا دردی ندارند. فقط ظاهر پوست دو رنگ میشود. لکهای برص بهخصوص در افرادی که پوست تیره دارند، واضحتر است. بیماریهای دیگر از قبیل بعضی خالهای سفید، جوشگاههای بهبودیافته پوستی و … نیز باعث بروز لکهای سفید یا روشن ، قارچهای پوستی میشوند ولی تشخیص این لکها همیشه با معاینه بالینی مقدور نیست و برای تشخیص قطعی باید از روشهای آزمایشگاهی استفاده کرد اما لکهای تیره پوستی به دلایل مختلف و در هر قسمتی از سطح پوست بدن ظاهر میشوند ولی بیشتر روی پوست صورت که بیشتر تحت تاثیر نورآفتاب است دیده می شوند. لکهای تیره پوستی شامل ککومک، کلوآسما، خالهای مسطح، لکهای تیره بعد از بهبود ضایعات پوستی و… هستند.

سوال:آیا برای هر دو نوع لک درمانهای یکسانی وجود دارد؟ برای بیماری برص و لکهای سفید ناشی از آن که در اثر تابش آفتاب شدت مییابند، باید از کرمهای ضدآفتاب وسیعالطیف بهخصوص برای قسمتهای در معرض نورآفتاب مانند صورت و پشت دستها استفاده کرد. مواد آرایشی رنگی که رنگ لکهای صورت را با پوست طبیعی اطراف لک همرنگ میکند نیز از نظر روانی به بیمار کمک میکند. گاهی نیز پزشک برای بعضی از بیماران استروییدهای موضعی تجویز میکند. البته مصرف استروییدها نباید خیلی طولانی شود و پزشک آنها را پس از مدتی قطع و به جای آن ترکیبهای غیراستروییدی تجویز میکند باعث بروز عوارض جانبی مانند تحریک رنگسازی از نواحی ، زیرا مصرف طولانیمدت استروییدهای موضعی فولیکولهای مو و ایجاد رنگ تیره روی لکهای سفید میشود. نوردرمانی یا فوتوتراپی موضعی یا سیستمیک با اشعه ماورایبنفش تا حدودی در درمان برص موثر است ولی باید تحتنظر متخصص پوست انجام شود. گزارشهایی از رنگسازی مجدد به دنبال درمان یا لیزر نیز وجود دارد ولی این درمان هنوز در مرحله تکوین است و به همه بیماران توصیه نمیشود. ممکن است پزشک متخصص پوست بعد از بررسی کامل بیمارانی که درصد برای از بین بردن بقیه ۲۰ درصد پوست بدنشان درگیر شده است، از ترکیب ایمونوبنزن ۶۰ بیش از رنگ طبیعی پوست استفاده کند تا یکدست سفید شود. در این صورت مراقبت کامل و دقیق و دوری از نورآفتاب ضروری است. در مورد لکهای تیره چطور؟ از شایعترین لکهای تیره ککومک است که در افرادی که استعداد ژنتیکی دارند و از دوران کودکی در معرض آفتاب قرار گرفتهاند، روی صورت و نواحی دیگر پوست ظاهر میشود. ککومکها به درمانها خیلی خوب جواب میدهند ولی از آنجا که بیمار از لحاظ ژنتیکی مستعد است، دوباره عود میکنند. نوع دیگری از کک و مک، کلوآسماست که به لک بارداری هم شهرت دارد. این لکها به رنگ قهوهای در صورت و گردن زنانی که استعداد و زمینه ژنتیکی دارند، در دوران بارداری بروز میکنند البته ممکن است زنان غیرباردار هم به آنها مبتلا شوند.

درصد موارد، این لکهای تیره آهسته و تدریجی در مردان پدیدار میشوند و پس از قرارگرفتن در ۱۰حدود نورآفتاب شدت مییابند. لک بارداری معمولا پس از ختم بارداری یا با قطع مصرف داروها پس از چند ماه از بین میرود یا کاهش مییابد. سوال:برای درمان لکهای تیره چه روشهایی پیشنهاد میشود؟ به حداقل رساندن تماس با نورآفتاب، بهخصوص، در اواسط روز و پوشیدن کلاه لبهدار، بهخصوص در آقایان از درمانهای اصلی است. مصرف کرمهای ضدآفتاب نیز ضروری است. بیماران برای آرایش باید از پودرهای آرایشی معدنی استفاده کنند نه شیمیایی. درمانهای دارویی هم شامل ترکیبهای هیدروکینون، بوتیل رزورسینول، کوجیک اسید و داروهای دیگر است که با توجه به سوییچ نیز در ککومک بسیار موثر Q و NDG شرایط بیمار پزشک یک یا مخلوطی از آنها را تجویز میکند. لیزر است ولی در لک بارداری تاثیر چندانی ندارد و برای همه تجویز نمیشود سوال:آیا استفاده از لایه بردارهای شیمیایی یا طبیعی برای درمان لک پیشنهاد میشود؟ این نوع درمانها کوتاهمدت هستند و پایدار نیستند و در صورتی که فرد درمانهای دیگر را دنبال یا از پوست خود در برابر آفتاب محافظت نکند، فایده چندانی نخواهند داشت. البته انجام سرخود آنها بدون نظر پزشک توصیه نمیشود. سوال:آیا جدید یا قدیمی بودن لک هم در درمان آن موثر است؟ هرچه لک جدیدتر باشد، درمان راحتتر و سریعتر انجام میشود و هرچه ملاسما عمقیتر شود درمان سختتر و زمانبرتر خواهدبود بنابراین به محض بروز لک باید فورا به پزشک مراجعه و درمانها و پیشگیریهای لازم انجام شود.

توسط | ۱۳۹۶-۵-۱۲ ۰۰:۰۲:۴۱ +۰۴:۳۰ مرداد ۱۱ام, ۱۳۹۶|آموزشی, خبری|بدون دیدگاه

درج دیدگاه