خشک شدن پوست دست

 خشک شدن پوست دست

پوست از لایه های مختلفی تشکیل شده، و این لایه ها را چربی طبیعی بدن مانند یک روکش احاطه کرده که نقش سپر محافظ و نگه دارنده آب بدن را ایفا می کند. شستن بیش از حد دست ها قدرت محافظت پوست را از بین می برد. به همین دلیل، شناخت راه های جلوگیری از خشکی پوست و خطرات ناشی از آن اهمیت دارد. شستشوی روزانه دست ها، بسیاری از میکروب ها را از بین می برد اما باعث خشکی پوست دست می شود. عوامل بسیاری ، مانند خشکی هوا، آب و هوای سرد، رطوبت کم، قرار گرفتن در معرض نور خورشید،  استفاده بیش از حد از آب، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی کلر استخر و استفاده از صابون، دست ها را خشک می کند. عوامل دیگری مانند بیماری­ های پوست، مثل پسوریازیس و اگزما، و همچنین  آلرژی به برخی از داروها نیز می تواند باعث خشکی دست ها شود.

درمان خشکی پوست دست

آب کافی بنوشید.

 مصرف آب کافی یکی از بهترین راه های هیدراته نگه داشتن پوست است. پوست خشک یکی از پیامدهای دهیدراته شدن پوست است.

روغن زیتون مصرف کنید.

روغن زیتون یکی از بهترین مواد اولیه برای مراقبت از پوست است. می­توانید روزانه یک قاشق غذا خوری روغن زیتون به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

استفاده از مرطوب کننده ها را فراموش نکنید.

 بعد از هر بار شست و شو حتما باید از مرطوب کننده استفاده کنید. با توجه به تنوع مرطوب کننده ها در بازار بهتر است از مرطوب کننده با منشا طبیعی استفاده کنید.

از دستکش استفاده کنید.

 هنگام استفاده از هر نوع ماده شوینده (مایع ظرفشویی,پودر لباسشویی, سفید کننده ها و…)  باید حتما از دستکش استفاده کنید و سعی کنید از مایع های شوینده حاوی مرطوب کننده استفاده کنید و از مصرف شوینده های قلیایی خودداری کرده زیرا این شوینده ها چربی مفید پوست را از بین می ­برند.

از محصولات با کیفیت استفاده کنید.

 دست­ ها را با صابون های خیلی خشن نشویید. صابون ها به طور معمول پوست دست را خشک می کنند. بهتر است از صابون هایی برای شستن دست استفاده کنید که بیشتر حالت مرطوب کنندگی داشته باشند. پس از استفاده از صابون دستانتان را با آب ولرم و حداکثر ۲۰ ثانیه بشویید.

روغن نارگیل را فراموش نکنید.

ترکیب منحصر به فرد  اسیدهای چرب در روغن نارگیل برای پوست های خشک مفید است. علاوه بر این، از پوست آسیب دیده در مقابل  اشعه مضر ماوراء بنفش خورشید محافظت می­ کند.

عسل، مرطوب کننده طبیعی است.

عسل یک مرطوب کننده طبیعی بوده که  خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی  دارد. همچنین به مرطوب نگه داشتن  و نرم کردن دستها کمک می کند. علاوه بر این، دارای خاصیت  ضد پیری  پوست است.

 نکات تکمیلی برای جلوگیری از خشکی پوست دست

از دستگاه های خشک کن استفاده نکنید. دست های خود را با دستمال کاغذی  و یا یک حوله نرم خشک کنید.

دست های خود را حداقل یک بار در هفته لایه برداری کنید.

غذاهای پر از ویتامین ها و مواد مغذی بخورید تا پوست خوبی داشته باشید.

دست خود را با آب بیش از حد گرم یا خیلی سرد نشوئید.

از لایه بردارهای ملایم که سلول های مرده پوست را در خود حل می کند و بتدریج و به طور مرتب پوست را لایه برداری می کند استفاده کنید.

کرم محافظ دست ماندانا

ثبت ديدگاه