تفاوت کرم و پماد

عمده ترین فرق های بین کرم و پماد به شرح زیر می باشد:

پمادها دارای یک فاز بیشتر نیستند ( فاز چربی) و فاقد آب در فرمول خود می باشند. در حالی که کرم ها دارای دو یا چند فاز می باشند ( فاز آبی ، فاز چربی و … ) و بر خلاف پمادها بخشی از آن را آب و مواد محلول در آب تشکیل می دهند.

 

در ساخت پمادها فقط از عمل مخلوط استفاده می شود، لذا کلیه مواد موجود در پمادها، کلیه خواص اولیه خود را حفظ می کنند. ولی در ساخت کرم ها ، علاوه بر استفاده از روش مخلوط، از ترکیب شیمیایی نیز استفاده می شود، به نحوی که بعضی از مواد موجود در کرم در اثر واکنش شیمیایی دیگر خواص اولیه خود را ندارند.

پمادها قادر به نفوذ به طبقات زیرین پوست نیستند، لذا از آن ها برای قسمت های بیرونی پوست استفاده می شود. اما کرم ها قادر هستند به قسمت های پایین تر پوست نفوذ کرده و می توانند مواد موجود در خود را نیز به محل اثر برسانند.

پمادها به دلیل نداشتن آب در ساختار خود ، کمتر دچار آلودگی های میکروبی می شوند. ولی کرم ها در فرمول خود دارای مقادیر قابل توجهی آب هستند، لذا برای جلوگیری از آلودگی های میکروبی و اکسیداسیون مواد موجود در آن حتما باید از مواد نگه دارنده ( پرزرواتیو ) و مواد آنتی اکسیدان استفاده نمود.

مصرف پمادها به دلیل چرب بودن آن، چندان خوشایند نیست. ولی کرم ها به دلیل جذب پوستی و وجود آب برخلاف پمادها چربی کمتری از خود بر روی پوست باقی می گذارند، لذا مصرف آن برای مصرف کنندگان خوش آیند تر است.

پمادها قابلیت امتزاج با مواد موثره محلول در آب را ندارند، در حالی که کرم ها علاوه بر قابلیت امتزاج و اختلاط با مواد موثره و مواد محلول در آن را نیز دارند.

 

ثبت ديدگاه