تاثیر شوینده ها بر روی پوست (بخش دوم)

/, تحقیق و توسعه, دانستنی های پوستی, مقالات پوستی/تاثیر شوینده ها بر روی پوست (بخش دوم)

تاثیر شوینده ها بر روی پوست (بخش دوم)

 

آلرژی چیست؟

آلرژی واکنشی تهاجمی است که دستگاه ایمنی بدن در مقابل ورود برخی مواد حساسیت‌زا از خود نشان می‌دهد و نوعی از آن زمینه ژنتیکی دارد. افرادی که زمینه ژنتیکی آلرژی مساعدی دارند هر عامل حساسیت‌زایی می‌تواند باعث به وجود آمدن آلرژی و حساسیت در آن ها شود. یکی از این عامل‌های حساسیت‌زا می‌تواند مواد شوینده شیمیایی (پودری، اسیدی و قلیایی) باشد.

 

حساسیت به مواد شوینده و راه مقابله با آن

در روزهای پایانی سال و فصل خانه‌تکانی افراد زیادی برای شست‌وشو و نظافت از مواد شوینده، پاک‌کننده و ضدعفونی‌کننده بیش از حد معمول استفاده می‌کنند، چون بسیاری افراد با چند بار امتحان کردن این‌گونه مواد به این نتیجه رسیده‌اند که خیلی سریع‌تر و راحت‌تر به نظافت و پاکیزگی دلخواهشان می‌رسند. اما مشکلاتی که مصرف این مواد با خود به همراه می‌آورند، به این روزها محدود نمی‌ماند. مواد شوینده شیمیایی مثل وایتکس و جرم‌گیر علاوه بر اینکه تشدیدکننده اگزما، التهابات پوستی و ایجاد و تشدید مشکلات تنفسی و ریوی می‌شوند می‌توانند باعث ایجاد حساسیت و آلرژی در افراد شوند.

علائم حساسیت ناشی از مواد شوینده شیمیایی چیست؟

 استفاده نادرست از مواد شوینده شیمیایی علاوه بر عوارض پوستی (خارش و کهیر) می‌تواند مشکلات تنفسی نیز برای فرد ایجاد کند. استنشاق این مواد از طریق بینی و دهان آلرژی بینی را به وجود می‌آورد که از علائم آن گرفتگی بینی، آبریزش بینی، عطسه فراوان، خارش و سوزش است. همچنین مصرف بیش‌ازحد این مواد آلرژی‌زا با غلظت بالا می‌تواند به مشکلات جدی‌تر تنفسی مثل آسم تبدیل شود، از این رو هنگام استفاده از این‌گونه مواد شوینده شیمیایی باید نکات ایمنی را به‌دقت رعایت کرد.

 

توصیه‌های بهداشتی و ایمنی

افرادی که به آسم و آلرژی مبتلا هستند به‌هیچ‌وجه نباید در معرض مواد شوینده قرار بگیرند چون علائم بیماری آن ها تشدید می‌شود.

استفاده مکرر و بی‌رویه از این مواد شیمیایی آن هم با غلظت بالا در افراد علاوه بر صدمه رساندن به دستگاه تنفسی می‌تواند سبب ایجاد آلرژی و حساسیت شود.

جرم‌گیرها و سفیدکننده‌ها را با هم مخلوط نکنید چون گاز کلری که در اثر این ترکیب متصاعد می‌شود خطرناک است و مجراهای تنفسی و ریه‌ها را تحریک می‌کند و می‌تواند باعث صدمه دیدن دستگاه تنفسی فرد یا مسمومیت شود.

حتما در محیط‌هایی که تهویه مناسبی دارند از این شوینده‌های شیمیایی استفاده کنید.

بهتر است از آب سرد استفاده کنید چون بخار حاصل از آب داغ سبب ماندگاری گاز حاصل از این مواد در محیط می‌شود. هنگام استفاده از این مواد حتما از ماسک استفاده کنید و پنجره‌ها را باز بگذارید.

به‌هیچ‌وجه مواد قلیایی (جرم‌گیرها) و مواد اسیدی (وایتکس) را با همدیگر یا با پودرهای شوینده ترکیب نکنید. طبق دستورالعمل ذکرشده روی محصول هنگام استفاده حتما آنها را با آب رقیق کنید.

کودکان در برابر مواد شوینده شیمیایی آسیب‌پذیرترند زیرا بدن آنان سریع‌تر مواد شیمیایی را جذب می‌کند و نسبت به شوینده‌های شیمیایی نیز حساسیت بیشتری از خود نشان می‌دهند. از این رو والدین به‌ویژه آنهایی که کودکان اتوپیک دارند هنگام مصرف شوینده‌های شیمیایی باید احتیاط بیشتری کنند.

 

ثبت ديدگاه